خانه / رنگ آمیزی خودرو / ماندگاری رنگ

ماندگاری رنگ

ماندگاری رنگ

ماندگاری رنگ به این عوامل بستگی دارد ابتدا باید زیر کار کاملا تمیز بوده و عاری از هرگونه مواد شیمیایی اعم از چربی ها ، اسیدها و… باشد که این موضوع بعد از رنگ کاری به ماندگاری رنگ بسیار کمک می کند. دوم اینکه برای ماندگاری رنگ باید از آستر متناسب با همان رنگ استفاده شود و سوم اینکه آستر نه تنها باید با رنگ تناسب خاص داشته باشد بلکه باید با جنس مورد نظر که قرار است رنگ شود نیز باید تناسب داشته باشد که این موضوع باعث تقویت ماندگاری رنگ خواهد شد. چهارم اینکه رنگ را باید با کیفیت مناسب و حلال متناسب انتخاب نمایید تا باعث ماندگاری رنگ شود. در صورتی که رنگ بدون کیفیت انتخاب شود ماندگاری رنگ بسیار ضعیف خواهد شد و یا در صورتی که از حلال مناسب استفاده نگردد بر روی ماندگاری رنگ تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

ماندگاری رنگ | پاشش

مرحله بعد برای ماندگاری رنگ پاشش آن خواهد بود بعد از انتخاب آستر ، رنگ و حلال آنها وارد مرحله پاشش می شویم. پاشش به صورت حرفه ای باید برای حرکت وسیله ی پاششی که معمولا پیستولت خواهد بود بین قطعه مورد نظر و پیستولت رنگ هم فاصله و هم زاویه پاشش به صورت فنی محاسبه گردد و در تمام سطح قطعه این فاصله و این زاویه رعایت شود در صورتی که قطعه دارای پستی و بلندی باشد فاصله و زاویه پاشش در آنها نیز باید رعایت گردد. رعایت این نکات تاثیر به سزایی در ماندگاری رنگ خواهد داشت.

 

ماندگاری رنگ | فضای کار

فضای کار برای ماندگاری رنگ فضای کارگاهی نیز باید دارای ویژگی هایی باشد که رعایت آنها در ماندگاری رنگ تاثیر مهمی خواهد داشت. اول اینکه فضای کارگاهی باید کاملا ایزوله و عاری از هرگونه آلودگی اعم از گرد و خاک و دیگر ذرات پراکنده در هوا باشد. به دلیل اینکه رنگ یا آستر در هوای کارگاهی همانند چسب عمل می کند و کلیه ذرات معلق در هوا را جذب می نماید و در نتیجه باعث پایین آمدن چسبندگی رنگ و یا آستر می گردد که در نتیجه آن ماندگاری رنگ کاهش خواهد یافت و در یک دوره ی زمانی کوتاه رنگ ی آستر حالت چسبندگی خود را از دست داده و قطعا ماندگاری رنگ به صورت مطلوب وجود نخواهد داشت.

 

در صورتی که کلیه مواردی که در بالا توضیح داده شد رعایت گردد و شرایط کیفیت آستر و رنگ مورد استفاده و همچنین فضای کارگاهی به نحو مطلوب باشد رنگ مورد نظر از دوام بیشتری برخوردار خواهد بود. البته دوام رنگ به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که از جمله نگهداری رنگ در شرایط آب و هوایی مختلف متفاوت خواهد بود همچنین برای شستشوی رنگ از مواد شوینده مناسب باید استفاده گردد که باعث خوردگی یا تجزیه رنگ نگردد. باید یاد آوری نمود که برخی از مواد شوینده ی مورد استفاده در مراکزی مانند کارواش ها متناسب رنگ خودرو نیست و باعث تجزیه یک لایه بسیار نازک از رنگ خودرو می شود که این موضوع یعنی شستشو با این نوع مواد در صورتی که تکرار گردد کم کم باعث از بین رفتگی خود رنگ خواهد شد.

 

برای آزمایش مواد شوینده که ثابت گردد با رنگ خودرو تناسب دارد یا خیر می توان به این صورت عمل نمود پس از شستشوی خودرو به مدت ۲۴ ساعت بعد یک دستمال نم دار را چندین بار روی رنگ خودروی شسته شده بکشید در صورتی که یک لایه ی خیلی کم از رنگ خودرو روی دستمال نمایان گردد نشان دهنده ی آن است که مواد استفاده شده در شستشو بسیار نا مناسب بوده و برای احتیاط بیشتر سعی گردد به هیچ وجه برای مرتبه ی بعدی از آن مواد شوینده استفاده نگردد.

 

بهترین مواد شوینده برای رنگ خودرو موادی خواهد بود که دارای آنزیم نباشد. زیرا که آنزیم ها همانگونه که در شستشوی لباس مفید خواهند بود برای شستشوی رنگ خودرو مضر می باشد.

 

لینک مفید

درباره ی npaco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *