خانه / رنگ خودرو / رنگ خودرو | عوامل مخرب

رنگ خودرو | عوامل مخرب

رنگ خودرو | عوامل مخرب رنگ خودرو

رنگ خودرو نیاز به نگهداری مداوم دارد ، نگهداري مناسب خودرو، باعث تثبيت كيفيت رنگ و همچنين افزايش ارزش فروش مجدد آن مي گردد، عوامل محيطي تاثيرات زيادي بر روي رنگ خودرو دارند.

 رنگ خودرو | عوامل مخرب رنگ خودرو

نگهداري مناسب خودرو، باعث تثبيت كيفيت رنگ و همچنين افزايش ارزش فروش مجددآن مي گردد، عوامل محيطي تاثيرات زيادي بر روي رنگ خودرو دارند، در واقع رنگ خودرو بعنوان اولين لايه دفاعي در مقابل شرائط جوي مي باشد، لذا حفاظت بهتر از رنگ خودرو سبب افزايش عمر مفيد اين پوشش مي گردد.

عوامل تهدید کننده رنگ خودرو را می‌توان به دو دسته شیمیایی و فیزیکی تقسیم کرد.

رنگ خودرو | الف) عوامل شیمیایی

 1. رنگ خودرو | مواد شيميايي

مواد شيميايي و انواع آلودگي ها، باعث تخريب رنگ خودرو مي شود، وقتي آب با اين مواد تركيب شود، باعث ايجاد مواد قليايي قوي مي شود كه سبب آسيب رساندن به رنگ خودرو مي گردد ، از طرفي اين ذرات بر روي سطح مي تواند ايجاد خش نمايد، لذا بهتر است ابتدا ذرات را از روي سطح پاك كرده و سپس نسبت به شستشوي خودرو اقدام نماييد.

عدم نگهداري خودرو در شرایط محيطي نامناسب و پوشاندن خودرو و شستشو به صورت ماهانه می تواند جهت رفع مشکل تخریب رنگ خودرو مثمر ثمر باشد.

 1. رنگ خودرو | باران اسیدی

قطراتی که معمولا روی خودرو می‌نشیند و بعد از مدتی خشک می‌شود و ما نیز به آن توجه نمی‌کنیم، باقیمانده باران اسیدی است. وقتی باران یا برف می‌بارد، آلودگی‌های محیطی نظیر اسید سولفوریک و اسید نیتریک که توسط کارخانه‌ها، اگزوز کامیون‌ها و خودروهای سواری ایجاد می‌شود را به دام می‌اندازد و روی خودرو می‌نشاند که البته این پدیده موقع نشستن قطرات شبنم هنگام صبح نیز صادق است.

آلاینده‌ها به دلیل سنگینی در انتهای قطره قرار می‌گیرند و به طور مستقیم با سطح رنگ در تماس هستند. بر اثر تابش نور خورشید، آب تبخیر و اسید غلیظ می‌شود و باعث رد و اثر (Etching) روی لایه شفاف می‌گردد که اثر آن روی سطح رنگ باقی می‌ماند. از این رو توصیه می‌شود بعد از بارش باران یا برف خودرو را در اولین فرصت بشویید.

 1. رنگ خودرو | اکسید شدن

این پدیده در خودروهایی که فاقد لایه شفاف هستند، اهمیت دارد و می‌تواند سطح رنگ دارای پیگمنت را به مرور زمان اکسید و مات کند؛ به گونه‌ای که فرد متوجه نشود. با استفاده از پولیش می‌توان این لایه اکسید را از بین برد و سطح رنگ را دوباره براق کرد.

 1. رنگ خودرو | اشعه ماورای بنفش

در نسل جدید رنگ که دارای لایه شفاف است، اکسید شدن اهمیت کمتری دارد اما در عوض اشعه ماورای بنفش به عنوان خطرناک‌ترین عامل از بین برنده لایه شفاف مطرح است که باعث تخریب رزین و زرد شدن لایه شفاف می‌شود. توصیه می‌شود برای رفع این مشکل خودرو در طول روز در سایه قرار داشته باشد و یا از پوشش استفاده شود.

 1. رنگ خودرو | واکس و پولیش نامناسب

از آنجا که بعضی از واکس‌ها و پولیش‌ها دارای مواد نفتی‌اند که می‌توانند به سطح رنگ آسیب برسانند، توصیه می‌شود در انتخاب مواد مذکور دقت لازم به عمل آید.

 1. رنگ خودرو | مایع شستشوی نامناسب

بسیاری از مردم خودرویشان را با مایع ظرفشویی می‌شویند که باعث تخریب قطعات لاستیکی، پلاستیکی و رنگ می‌شود.

دانستن این نکته ضروری است که مایع ظرفشویی برای پاک کردن چربی و روغن ساخته شده است و این مواد به راحتی واکس محافظ رنگ را لخته می‌کنند و رطوبت موجود در قطعات لاستیکی و پلاستیکی را از بین می‌برند. در کارواش‌های سکه‌ای چون به جای برس از شوینده‌های قوی استفاده می‌شود، رنگ خودرو آسیب می‌بیند.

شوینده خودرو باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 1. قدری قلیایی باشد تا مواد اسیدی سطح جاده را که روی خودرو نشسته‌اند، خنثی کند.
 2. از روان کنندگی خوب برای حفاظت لایه شفاف از خط و خش و اثرات مارپیچی برخوردار باشد.
 3. عاری از موادی باشد که پس از خشک شدن روی خودرو اثر می‌گذارند.
 4. حاوی عوامل براق کننده برای حفظ براقیت و خشک شدن سریع باشد.
 5. قهوه يا شربت

بيشتر شربت ها داراي كربنات و اسيدهايي هستند كه مي توانند بر روي پوشش كيلير اثر مخرب داشته باشند. در هنگام مسافرت، ممكن است در هنگام استراحت و مصرف چاي و قهوه يا نسكافه با مواد شيرين، مقداري از شربت فوق بر روي رنگ بدنه بريزد.

خيلي از نوشيدني ها از مواد اسيدي هستند و اسيد مي تواند بر روي رنگ اثر مخرب داشته باشد خصوصاً اگر زمان زيادي از ريختن مواد بر روي فيلم رنگ گذشته باشد و باعث سخت شدن مواد گردد و اگر از مواد كربنات و شكر استفاده شده باشد بايد هر چه سريع تر آن منطقه را تميز كرد.

 1. رنگ خودرو | فضله پرنده

فضله پرنده بدليل داشتن مواد اسيدي، باعث تخريب رنگ و كيلير مي گردد بسته به نوع پرنده و نوع تغذيه، معمولاً اثرات تخريبي متفاوتي دارند، راحل براي رفع مشكل شستشوي سريع ماشين و يا تميز كردن با پارچه نرم با كمي آب و يا قرار ندادن خودرو در زير درختان مي باشد.

 1. رنگ خودرو | اثر حشرات

هنگام عبور در جاده ها خصوصاً در جاده هاي خارج از شهر و در زمان هاي غروب، اثرات حشرات را بر روي بدنه خودرو ديده باشيد، بدن اين حشرات به علت داشتن مواد اسيدي، در صورتي كه به موقع تمييز نشوند باعث تخريب رنگ مي گردد  لذا بهترين راه حل شستشوي سريع ماشين مي باشد.

رنگ خودرو | ب) عوامل فیزیکی

در کارواش‌هایی که از برس‌های دوار استفاده می‌کنند، اثر مارپیچی روی سطح لایه شفاف ایجاد می‌شود. بهتر است به کارواش‌هایی که از آب با فشار بالا استفاده می‌کنند، مراجعه شود.

از دستمال‌هایی که تار و پود متراکم ندارند استفاده نشود. زیرا باعث به تله افتادن سنگریزه‌ها و ایجاد خط و خش روی لایه شفاف می‌شود.

توصیه می‌شود از دستمال‌هایی نظیر میکروفایبرها استفاده شود. امروزه با وارد شدن تکنولوژی نانو به صنعت خودرو، کالاها و خدمات نوینی برای نگهداری از رنگ خودرو ارائه میشوند که در کشور خودمان تحت عنوان نانو شوینده ها شناخته شده اند.

 1. رنگ خودرو | صمغ و شيره درختان

هميشه به محض مشاهده اثر صمغ و شيره درختان، خودرو را كاملا” تميز نماييد، زيرا تا زماني كه چسبنده مي باشد، مي توان آن را از روي بدنه پاك كرد  و در زماني كه خشك شده است با مواد الكلي بدنه را تميز نماييد و سپس خودرو را بشوييد. اثر شيره درختان و يا قطران را با مواد الكلي از روي سطح پاك نماييد.

 1. رنگ خودرو | بنزين

تا جايي كه امكان دارد از پر كردن بيش از حد باك، دوري كنيد و در هر صورت اگر اين اتفاق بيافتد بهتر است با پارچه نرم، منطقه آلوده را پاك نماييد.

 1. رنگ خودرو | اثر نوشتن با انگشت دست بر روي بدنه

كلمه مرا بشوييد را حتماً در پشت ماشين ها ديده ايد، شايد نويسنده، نيت بدي نداشته باشد ولي ندانسته باعث ايجاد عيب در رنگ بدنه ميگردد، زيرا اشغال يا ذرات مثل سمباده عمل كرده و حركت ذرات با دست بر روي  بدنه اثر خش مانندي را ايجاد مينمايد و هميشه قبل از شستشوبا اسفنج، بدنه را تميز نماييد. بنابراین خودرو را هميشه تمييز نگهداريد.

 1. رنگ خودرو | اثر ذرات در لوازم كارواش

شستن ماشين براي ما شايد در بعضي مواقع سرگرمي باشد ولي بايد دقت كنيد كه اين عمل مي تواند باعث خرابي رنگ و ايجاد خط و خش بر روي رنگ گردد، اگر در هنگام شستشو خودرو از پارچه اي كه داراي ذرات است استفاده گردد.

اين ذرات در داخل اسفنج همانند سمباده عمل كرده و باعث ايجاد خط و خش مي گردد، بايد دقت شود كه سيستم كارواش هاي اتوماتيك، خط و خش را بيشتر مي نمايد. تميز كردن لوازم و پارچه ها و اسفنج ها قبل از اينكه شروع به تميز كردن نمايد.

 1. رنگ خودرو | اثر قطرات آب پاش اتوماتيك

در ابتدا شايد اينطور به نظر برسد كه ريزش آب بر روي بدنه باعث شستشوي خودرو مي گردد ولي در حقيقيت پاشش آب بطور اتوماتيك، باعث خشك شدن و اثر لكه مانند آب به دليل وجود مواد معدني و سختي بالاي آب بر روي بدنه مي گردد و در زمان طولاني اين اثر لكه بر روي كيلير مي ماند و بهترين راه حل قرار ندادن ماشين در اطراف اب پاش مي باشد.

پیشرفت‌های حاصل در تکنولوژی لایه شفاف، به تبلیغات اغراق آمیزی در میان فروشندگان خودروهای دست اول منجر شد؛ به طوری که بسیاری از آنها به مشتریان خود می‌گفتند رنگ خودرو به نگهداری و مراقبت نیاز ندارد.

اگرچه از زمانی که تکنولوژی رنگ روکش نهایی با طول عمر بالا را عرضه کرده، این حرف چندان دور از واقعیت نیست اما این روکش نهایی نیز اکسید می‌شود و در برابر عوامل محیطی رسوخ پذیر است بنابراین به مراقبت نیاز دارد. تبلیغات فروشندگانی که لایه شفاف را لایه‌ای رسوخ ناپذیر معرفی می‌کنند نسبت به گروهی که می‌گویند لایه شفاف به نگهداری نیاز ندارد، ضرر کمتری دارد اما به واقع لایه شفافی که رسوخ ناپذیر باشد، وجود ندارد.

چطور ممکن است یک لایه با ضخامت یک میلیونیم اینچ، خودروی شما را برای مدت طولانی حفاظت کند؟ به این دلیل شستشوی منظم و هفتگی برای خودروهای درون شهری توصیه می‌شود.

مطالب مفید:

لینک منبع

سیستم نوین رنگ

درباره ی npaco

همچنین ببینید

رنگ خودرو

رنگ خودرو | مراحل

رنگ خودرو و مراحل آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *