منو

جلو پنجره سمند

جلو پنجره سمند

جلو پنجره سمند

جلو پنجره سمند

جلو پنجره سمندتیتراول:

     جلو پنجره سمند یکی از اقلام رنگی است که در ظاهر سمند نقش بسیار مهمی ایفا می کند. در دسته بندی لوازم یدکی ، جزء لوازم بدنه و در دسته بندی لوازم بدنه ، جزء اقلام رنگی خودرو شناخته می شود. لوازم بدنه و بخصوص اقلام رنگی خودرو ، طراحی ظاهری خودرو را تشکیل می دهند و نقش بسیار مهمی در زیبایی خودرو دارند. جلو پنجره سمند در جلوی خودرو نصب می گردد و در محور عمودی نمای بین درب موتور (کاپوت) تا سپر را پوشش می دهدودر محور افقی هم فضای خالی بین چراغ های جلو خودرو را با طراحی و رنگ خود پر می نماید. تاثیر جلو پنجره سمند بر نمای جلوی خودرو به حدی زیاد است که با نبودن آن زیبایی خودرو نیز از بین می رود و نقص طراحی به وضوح مشخص می گردد.

    جلو پنجره سمند از مواد سبک پلاستیکی ساخته شده است و متناسب با رنگ خودرو  بر روی آن با رنگ پوشش داده می شود. این قطعه پلاستیکی با چند پایه به بدنه ی خودرو متصل می گردد. علاوه بر زیبایی ، جلو پنجره سمند وظایف دیگری نیز دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

جلو پنجره سمند شبکه ای است که در جلویسمند نصب می گردد که باعث عبور هوا از محیط به سمت موتورسمند می شود. در پشت جلو پنجره ، معمولا رادیاتور سمند قرار گرفته است که هوای ورودی از جلو پنجره را دریافت و باعث خنک شدن آب رادیاتور شده و در نتیجه چرخش آب رادیاتورموتور خودرو خنک می گردد.

   جلو پنجره سمند قطعه ای ضروری برای خودرو به حساب نمی آید و اهمیت آن بیشتر برای زیبایی ظاهر خودرو است. به این معنا که اگر جلو پنجره سمندبر روی خودرو نصب نباشد مشکلی در کارکرد فنی خودرو به وجود نمی آید. اگر فضای جلویی سمند خالی باشد تا جریان هوا به طور مستقیم به سمت رادیاتور خودرو درجریان باشد؛ فرایند خنک کاری  موتور به صورت عادی به کار خود ادامه می دهد و چه بسا این فرایند بهتر هم باشد ولی معمولا در جلوی خودرو ها از جلو پنجره استفاده می کنند تا زیبایی ظاهر خودرو حفظ شود و از طرفی در کنار حفظ زیبایی ،خودرو از مزایای دیگر جلوپنجره نیز بهره مند گردد.

   هوایی که از جلو پنجره وارد فضای موتور می شود ، صرفا برای خنک کردن رادیاتور نیست؛ این جریان هوایِ تازه و خنک ، برای تنفس خودرو و تامین اکسیژن لازم جهت احتراق سوخت نیز استفاده می شود. به صورتی که اگر جلوی خودرو بسته باشد و از شبکه های جلو پنجره ، هوا وارد خودرو نگردد ، جریان احتراق در موتور خودور با اختلال روبرو می شود.

    شبکه های جلو پنجره مانع برخود اجسام خارجی مانند سنگ به لوله های رادیاتور می شود. آسیب دیدن لوله های رادیاتور باعث می گردد بخشی از لوله ها مسدود شود و آب به خوبی در رادیاتور جریان نداشته باشد و در نتیجه فرایند خنک سازی موتور ضعیف می شود. جلو پنجره ها علاوه بر حفظ زیبایی نمای بیرونی و جلوی موتور به نوعی حفاظت از رادیاتور را نیز به عهده دارد.

    جلو پنجره هر خودرو متناسب با میزان نیاز خودرو به هوای ورودی تنظیم می شود. به این معنا که لوله های متراکم رادیاتور هر خودرو به نسبتی خاص احتیاج به ورود هوای بیرونی دارند و جلو پنجره وظیفه تنظیم میزان دبی ورودی را بر عهده دارد. اگر این جریان هوا توسط جلو پنجره تنظیم نشود با تغییر شرایط آب و هوایی مشکلاتی را به وجود می آورد.

   جلو پنجره به سیستم آیرودینامیکی خودرو نیز کمک می کند. طراحی جلو پنجره هر خودرو دقیقا متناسب با طراحی دیگر قطعات آیرودینامیکی خودرو طراحی می شود و تناسب بین آن ها باعث می گردد؛ جریان هوای جلوی خودرو و شکافتن فشار هوا به درستی انجام شود به طوری که اگر جلو پنجره را از خودرو جدا کنیم سیستم آیرودینامیکی آن بهم می خورد ومقاومت هوا درهر مرحله از سرعت خودرو به نسبت زیادتر می گردد.

   جلو پنجره خودرو در سیستم امنیتی خودرو نیز موثر است. در بسیاری از خودروهای طراحی شده در جهان ، جلو پنجره مانع دست یابی به قفل کاپوت خودرو می شود و این امر باعث حفظ قطعات داخل کاپوت خودرو از گزند سرقت و دزدی می گردد.

   برخی از جلو پنجره ها با استفاده از فیلتر و یا تور های فلزی و در برخی موارد صافی های هوا از ورود ذرات خارجی مانند گرد و غبار ، گِل و حشرات ، و همچنین اجسام معلق ذر فضا مانند برگ درخت، برگ کاغذ،کیسه های نایلونی و……… به داخل شبکه های رادیاتور جلوگیری می کند. این امر باعث می شود جریان هوا در بین لوله های رادیاتور مسدود نشود و فرایند خنک سازی موتور همیشه در حالت استاندارد باقی بماند.

   جلو پنجره می تواند در زمان بارش برف وباران از سرازیر شدن آب به پشت سپر جلوگیری کند و در نتیجه قطعات نگهدارنده سپر خودرو از جهت  پوسیدگی محافظت گردد .

    جلو پنجره سمند به سبب قرار گرفتن در جلوی خودرو در مقابل ضربه و برخورد اشیاء با آن بسیار آسیب پذیر است و به همین دلیل جلو پنجره سمند و سایر خودرو ها را از پلاستیک سبک می سازند. این امر سبب می شود که تعویض جلو پنجره سمند آسان و کم هزینه باشد در حالی که اگر جلو پنجره سمند از فلز تهیه می گردید نه تنها تعویض آن به این سادگی انجام نمی شد ، بلکه هزینه ی نهایی تولید آن هم بیشتر بوده و برای مصرف کننه نیزتعویض های مکرر همراه با هزینه های زیادی همراه بود.

   جلو پنجره سمند را می توان ، سپر بلای رادیاتور نامید و البته با یک محاسبه جزئی بین قیمت رادیاتور و جلو پنجره سمند می توان به این نتیجه رسید که هزینه پرداختی برای جلو پنجره سمند بسیار به صرفه و منطقی است.

   به این نکته نیز باید توجه کرد که تنها عاملی که باعث می شود جلو پنجره سمند از بین برود برخورد اجسام خارجی با آن نیست. بعد از گذشت زمان و استفاده از جلو پنجره سمند بر روی خودرو  واینکه جلوپنجره مکرر در معرض حرارت موتور قرار دارد،پایه های نگهدارنده آن کم کم دچار خستگی شده و به مرور زمان شل شده یا از بین می  رود و جلو پنجره اصطلاحا به صدا می افتد.

   در تمامی موارد این نتیجه استنباط می گرددبرای خودرو باید از جلو پنجره ای با کیفیت خیلی خوب استفاده گردد، که در ادامه ما شاخصه های جلوپنجره با کیفیت را بیان خواهیم کرد.

 

تیتر دوم:

      منظور ما از جلو پنجره با کیفیت چیست:

    در تمام اجناسی که ما به صورت روزانه خریداری می  کنیم تفاوت کیفیت وجود دارد. خیلی مهم است که ما بتوانیم جنس با کیفیت را از اجناس با کیفیت های کمتر و یا اجناس بی کیفیت ،شناسایی کنیم و این مستلزم آگاهی و داشتن دانش در مورد آن محصول خاص است. در مورد کیفیت جلو پنجره رنگی سمند باید به این نکات توجه کنیم:

 • الف -شاکله اصلی جلوپنجره یعنی قالبی که جلوپنجره با آن قالب تولید می شود.

 • ب – مواد پلاستیکی تشکیل دهنده ی آن

 • ج – کیفیت رنگ بکاربرده شده برروی محصول

جلو پنجره سمند

 

     (الف) -شاکله اصلی جلوپنجره یعنی قالبی که جلوپنجره با آن قالب تولید می شود.

قالبی که جلوپنجره سمند با آن تولید می گردد، باید بر اساس اصول و استانداردهای شرکت تولید کننده سمندساخته شده باشد، که این امر  اندازه های واقعی جلو پنجره و ابعاد طراحی شده جلوپنجره را در بر داشته ومزایای زیر را در بر دارد،

۱–پایه های جلوپنجره به راحتی نصب می گردد.

۲–فواصل عمودی یعنی بین کاپوت و سپر و فواصل افقی یعنی بین چراغ ها به دقت تنظیم باشد و ان زیبایی که مد نظر کارخانه سازنده است محقق می گردد.

 

    (ب ) – مواد پلاستیکی جلو پنجره های سمند

   در مورد مواد تشکیل دهنده ی جلو پنجره  سمند باید به این نکته توجه داشت که در بیشتر موارد یا اینکه تمامی موارد از پلاستیک ABS استفاده می شود.ABS دارای گرید های مختلفی است که به چند نوع ان اشاره می گردد:

گرید SD0150  و ۱۰۷۳۳ و۱۰۴۱۵ و۱۰۷۲۰ .

هر کدام از این گریدها  ویژگی های متفاوتی دارد.

   امتیاز این مواد نسبت بهPOLI PROPILEN  و مواد دیگر پلاستیکی رنگ  پذیری آن است . اما نکته مهم این است که با توجه به اینکه ABS شکننده تر از PP است وقابلیت انعطاف پذیری PPخیلی بیشتر ازABS است ، ولی باز شرکت سازنده از ABS استفاده می کند ، که این نشانده این است که زیبایی رنگ برای شرکت سازنده بسیار مهم است .

   همانگونه که گفته شددر بین مواد ABC هم کیفیت ها بر اساس گرید هایی که قبلا بیان شدمتفاوت است. این اختلاف کیفیت در مواد تشکیل دهنده جلو پنجره را می توان از راه های متفاوتی متوجه شد اما بهترین راه اعتماد به برندی خاص می باشد. زیرا مواد مصرفی در جلو پنجره ها دائما تغییر می کند و نمی توان تک تک قطعات را به صورت تخصصی مورد آزمایش قرار داد که در این حالت باید برای امتحان محصول زمانی بیشتر از تولید و بسته بندی آن صرف کنیم. پس بهترین راه این است که به برندی با کیفیت اعتماد کنیم و از آن خرید نماییم.

   متاسفانه برخی از جلوپنجره های موجود در بازار از کیفیت های مطلوب بر خوردار نیستند ، دلیل آن هم این است که برخی از تولید کننده های عزیز برای اینکه قیمت تمام شده خود را کم کنند ودر رقابت با دیگران قیمت پایین تری را ارایه  کنند ، از موادی با کیفیت پایین تر استفاده میکنند و مصرف  کننده را دچار مشکل میکنند،

و این یکی از راههای شناخت جلوپنجره با کیفیت یا بی کیفیت است .

   در هر صورت بایدراههای تشخیص جلو پنجره با کیفیت از جلو پنجره ی بی کیفیت بیان گردد تا اینکه اولا مصرف کننده پس از خرید دچار  مشکل نگردد و بنکدار و عمده فروش هم از عواقب اجناس مرجوعی در امان باشند و همچنین بتوان محصول برند های مختلف را با هم مقایسه نمود ، و از بهترین آنها خرید نمود. مهمترین شاخص های تشخیص مواد پلاستیکی با کیفیت از بی کیفیت:

 •  (۱) -ابعاد جلوپنجره
 • (۲) -سطح صاف و یکدست
 • (۳)-  مواد مصرفی مورد استفاده در تزریق (مواد نو وگرید مواد، مواد گرانول ، آسیابی و…………)
 • (۴)- قابلیت انعطاف پذیری قابل قبول
 • (۵)- عدم وجود سوراخ های ریز یا پریدگی بر روی محصول
 • (۶)- ضخامت مواد

 

      (۱) – ابعاد جلو پنجره

برای تشخیص جلو پنجره ای که با قالب مناسب و استانداردهای شرکت سازنده تولید شده باشد ، کافی است بر روی خودروی سمندی که تصادف نداشته باشد جلوپنجره را آزمایش نمود .

۱– پایه های جلوپنجره به راحتی در جای خود قرار گیرد .

۲– فاصله های عمودی بین کاپوت و سپر وهمچنین فاصله های افقی بین چراغ ها یکنواخت باشد .

 

    (۲) – سطح صاف و یکدست

این مورد نیاز به توضیح ندارد و با چشم غیر مسلح هم قابل رویت است .

 

   (۳) – مواد مصرفی استفاده شده در تزریق

متاسفانه بعضی لز تولید کنندگان به دلیل اینکه قیمت تمام شده محصول کم شود ودر رقابت با دیگر همکاران محصول را با قیمت پایین تر عرضه کنند از مواد بی کیفیت استفاده می کنند که مشکلاتی را هم برای مصرف کننده و هم برای بنکدار و توضیع کننده به وجود می آورد و در نهایت همه متضرر می شوند یعنی مصرف کننده باید هزینه مضاعف برای تعویض مجدد بپردازد وهم بنکدار وتوضیع کننده بابت جنس مرجوعی هزینه هایی را متقبل گردد وهم تولید کننده بر روی جنس مرجوعی هزینه هایی را چه از نوع هزینه های پنهان وهزینه های معمول بپردازد . ودر همه این موارد جنگ اعصاب هزینه مشترکی است که همه باید پرداخت کنند .

 

    (۴) – قابلیت انعطاف پذیری قابل قبول

هر چند مواد ABS دارای انعطاف پذیری کمتری است واصطلاحا کمی خشک است ، ولی این موضوع وقتی نگران کننده می گردد که برای تولید از مواد دیگری استفاده می شود که نه تنها کیفیت ندارند بلکه کاملا خشک و بدون انعطاف هستند این نوع مواد پایداری رنگ را خیلی کم می کنند و در مدت کوتاهی رنگ پوسته می کند و زیبایی خودرو را از بین می برد .

 

   (۵) – عدم وجود سوراخ های ریز یا پریدگی بر روی محصول

یکی از مولفه های کیفیت صاف ویکنواخت بودن سطح جلوپنجره است واینکه سطح جلوپنجره فاقد سوراخ های ریز ومک های قابل رویت باشند .

حال ممکن است اسن سوال پیش بیاید که وقتی جلو پنجره رنگ شده است این مطلب چگونه تشخیص داده می شود ،

جواب این است که پشت جلو پنجره که فاقد رنگ است می تواند کمک کند که این موضوع مورد ارزیابی قرار گیرد ،مواد پلاستیکی تمام سطح داخی وخارجی قطعه را می پوشاند ، و بررسی سطح داخلی هم وضعیت کیفیت را می تواند مشخص کند .

 

    (۶) – ضخامت مواد:

متاسفانه برخی از تولید کنندگان باز هم برای صرفه جویی و کم شدن قیمت تمام شده دست به کار ناشایستی زده اند و در پروسه قالبسازی به جای اینکه ضخامت را یکنواخت بگیرند ، ضخامت لبه های کار راتقریبا متناسب گرفته اند و ضخامت لایه های داخلی را کم  گرفته تا میزان مواد مصرفی کم شود ، که این مصداق کم فروشی است .

واما سوال : این موضوع را چگونه میتوان متوجه شد؟

جواب این است که وزن جلوپنجره گویای این مطلب است .

 

    (ج) -کیفیت رنگ جلو پنجره های سمند

دومین شاخصی که باید در مورد کیفیت جلو پنجره سمند مورد بررسی قرار دهیم ، کیفیت رنگ جلو پنجره است. گفته شد که جلو پنجره از جمله قطعات یدکی به شمار می آید که زیبایی ظاهری خودرو را تامین می کند. کیفیت رنگ و زنده بودن و درخشانی آن کمک زیادی به زیبایی خودرو می کند و بسیار مهم است که رنگ جلو پنجره بیشترین شباهت را به رنگ خودرو داشته باشد تا به وسیله ی یکدست بودن رنگ و کنار هم قرار گرفتن آنها طراحی اصلی خودرو نمایش داده شود. اگر رنگ جلو پنجره رنگ شده زنده و درخشان باشد ، اما همخوانی با رنگ بدنه و سپر نداشته باشد؛ زیبایی خودرو را ناقص می کند. و مواد مصرفی رنگ نقش بسیار مهمی در زیبایی خودرو و هم در صرفه جویی اقتصادی دارد .

شاخص های مهم کیفیت رنگ جلو پنجره:

 

 

 

 • ۱ — کیفیت رنگ وآستر رنگ

 • ۲ — داشتن آستر

 • ۳ — کد رنگ

 • ۴ — زنده بودن رنگ

 • ۵ — یک دست بودن رنگ

 • ۶ — استحکام رنگ

 • ۷ — محافظ رنگ (کلیر)

 

    ۱ — کیفیت رنگ و آستر رنگ :

انتخاب رنگ وآستر با کیفیت از جمله موضوعات مهم در کیفیت رنگ است .

رنگ ها نیز خود کیفیت های متفاوتی دارند ، شرکت های تولید کننده رنگ بر اساس کیفیت رنگی که تولید می کنند دارای رده بندی خاصی هستند ، برخی استاندارد های شرکت سازنده خودرو را دارند و برخی فقط به فکر تولید و فروش بیشتر هستند ، به همین دلیل کیفیت رنگ های استفاده شده بر روی جلوپنجره سمند متفاوت هستند .در ادامه شرکت های رنگ معتبر را معرفی میکنیم .

   ۲ — داشتن آستر :

برای استحکام رنک و ماندگاری آن ، باید قبل از انجام پروسه رنگ کاری آستر رنگ بر روی جلوپنجره سمند استفاده شود .

به دلیل اینکه آستر رنگ در دید قرار ندارد ، برخی از تولید کننده های جلوپنجره رنگی این مرحله را حذف میکنند که این هم مصداق کم فروشی است.

این موضوع را نه مصرف کننده متوجه میشود و نه بنکدار و افراد دیگر و حتی نقاش متبحر نیز این موضوع را متوجه نخواهد شد .

تنها راه برای پی بردن به این موضوع شناخت برند مطمین ، با سابقه ومنصف است .

ما در ادامه برخی از برندهای معتبر را معرفی میکنیم .

   ۳– کد رنگ :

    هر خودرویی که تولید می شود دارای کد رنگ خاصی است که کارخانه به عنوان رنگ اصلیِ آن خودرو در نظر گرفته است. این موضوع باعث می شود تمام خودروهایی که در آن کارخانه تولید می شوند ، رنگی یکسان و مطابق با کد رنگ تعیین شده داشته باشند. کارخانه این کد رنگ را بر روی محصولات خود درج می کند تا اینکه مشتری اگر نیاز به تعویض قطعه ای از اقلام رنگی خودرو پیدا کرد ، بتواند قطعه ی رنگی را دقیقا متناسب با کد رنگ کارخانه تهیه کند.

   کارخانه های کوچک تر تولید اقلام رنگی خودرو ، هرچقدر بتوانند به آن کد رنگ کارخانه در تولید محصولات خودشان نزدیک شوند ، محصول رنگی بهتری را به بازار ارائه می دهند. همخوانی رنگ اقلام رنگی خودرو با رنگ اصلی خودرو ، شاخصه  مهمی در کیفیت رنگ اقلام رنگی خودرو به حساب می آید.

 

شفاف و درخشان بودن رنگ جلو پنجره سمند

سالن رنگ جلو پنجره

عوامل بسیار زیادی در رنگکاری قطعات رنگی خودرو بر شفافیت و درخشندگی رنگ تاثیر می گذارد. ما درباره ی این عوامل صحبت خواهیم کرد ، اما تمام انواع رنگکاری به دو شکل بکار گیری می شوند: سنتی و مدرن در روش سنتی نقاش به وسیله پیستوله ، رنگ را بر روی قطعات پلاستیکی می پاشد و در روش مدرن از دستگاه های رباتیک برای اینکار استفاده می شود.

 • سرعت پاشش رنگ
 • گراماژ پاشش رنگ
 • نوع رنگ مصرفی
 • کیفیت کوره ای که رنگ را خشک می کند
 • کیفیت سالن رنگکاری (عدم وجود رطوبت و گرد و غبار در هنگام رنگکاری)
 • زیر سازی رنگ و استفاده از آستر
 • دمای سالن رنکگاری

 

سرعت پاشش رنگ جلو پنجره سمند

سرعت پاشش رنگ بر روی جلو پنجره سمند و زاویه پاشش ، نقش مهمی در کیفیت رنگ جلو پنجره ایفا می کند. در روش سنتی مهارت نقاش و در روش رباتیک تنظیمات صحیح دستگاه می تواند کیفیتی مطلوبی را در پاشش و یکدستی رنگ به ارمغان بیاورد. اگر رنگ پاشیده شده روی جلو پنجره سمند را در نور طبیعی خورشید از زوایای مختلف نگاه کنید؛ می توانید به راحتی متوجه یکدست بودن یا نبودن رنگ جلو پنجره شوید.

 

گراماژ پاشش رنگ جلو پنجره سمند

میزان رنگ مصرفی در هنگام رنگ پاشی بر روی جلو پنجره ، یکی دیگر از شاخص های تشخیص کیفیت رنگ است. اگر گراماژ رنگ روی قطعه کم باشد؛ آن چیزی که دیده میشود فقط حجم رنگ نیست و ممکن است پوششی از زیر رنگ نیز دیده شود. البته به صورت خیلی نا محسوس. هر میزان این گراماژ پایین تر باشد کیفیت رنگکاری نیز پایین تر می شود. اگر گراماژ رنگ روی قطعه زیاد باشد؛ باز هم کیفیت رنگکاری کیفیت مناسبی نبوده است ، زیرا رده های جاری شدن رنگ و شُرّه کردن و حالت اشک شدن رنگ روی قطعات دیده می شود.

نتیجه می گیریم رنگ جلو پنجره سمند زمانی کیفیت مناسبی دارد که وزن رنگ مصرفی بر روی قطعه وزنی استاندارد باشد و بدون کم و زیاد کردن میزان رنگ تمام قطعه به صورت یکدست رنگکاری شود. با داشتن اندکی تجربه در نگاه کردن به جلو پنجره های رنگی مختلف ، شما می توانید مهارت تشخیص رنگکاری با کیفیت و بی کیفیت را به دست آورید.

 

نوع رنگ مصرفی در رنگکاری جلو پنجره سمند

تشخیص این موضوع بسیار سخت است و شما به عنوان مشتری باید خیلی تجربه داشته باشید تا با دیدن محصول متوجه نوع رنگ مصرفی در آن بشوید. تولید رنگ فرایندی پیچیده دارد و کارخانه ها و تولید کنندگان زیادی در دنیا به تولید رنگ می پردازند. خب واضح است که کیفیت رنگ های تولید شده متفاوت است و هر کدام بنابر روال تولیدشان کیفیتی متفاوت با دیگری دارند. مرغوبیت رنگ مصرفی تاثیر زیادی بر روی کیفیت رنگ جلو پنجره دارد.

 

کوره ی خشک کننده رنگ جلو پنجره سمند

کوره خشک کن جلو پنجره

قطعات پلاستیکی مانند جلو پنجره های خودرو بعد از رنگکاری باید درون کوره ای با حرارت مناسب قرار بگیرند؛ تا رنگ به صورت یکدست خشک شده و اصطلاحا بر روی قطعه بنشیند. مدت زمان خشک شدن هر نوع رنگ بنا به نوع کوره و درجه حرارت آن متفاوت است. از طرفی هم دمای اولیه و دمای ثابت کوره باید متفاوت باشد. تنظیم تمامی این موارد با یکدیگر کاری بسیار سخت و تخصصی است که معمولا در رنگکاری های کوچک رعایت نمی شود. اما اگر موارد تخصصی کوره خشک کننده رنگ درباره رنگکاری جلو پنجره سمند رعایت شود؛ کیفیت نهایی محصول بسیار زیبا و چشمگیر می گردد.

 

کیفیت سالن رنگکاری جلو پنجره سمند

سالن های رنگکاری جلو پنجره و مخازن رنگکاری رباتیک ، باید دارای شرایطی باشند که از ورود هرگونه گردوغبار در محوطه جلوگیری کنند. ترکیب گرد و غبار ، هرچند میزان آن اندک باشد باعث می شود رنگ درخشندگی و شفافیت خود را از دست بدهد. استفاده از فیلترهای هوا و دمنده ها و مکنده های متناسب ، باعث می شود این فضا بوجود بیاید و رنگکاری با کیفیت هرچه مطلوب تر انجام پذیرد.

برای پاشش رنگ بر روی جلو پنجره سمند از ترکیب رنگ مایع و فشار باد استفاده می شود. این فشار باد توسط پمپ های باد تامین می شود که هوای محیط را گرفته و متراکم می کنند. به طور معمولا همیشه هوای اطراف ما حتی در مناطق بسیار خشک دارای مقداری رطوبت می باشد. وقتی پمپ هوای محیط را می گیرد و آن را متراکم می کند رطوبت موجود در هوا نیز در آن وجود دارد و این رطوبت در هنگام پاشش و ترکیبش با رنگ باعث بی کیفیتی کار می شود. در سالن رنگکاری جلو پنجره سمند باید به این نکته توجه کرد که به هر میزان رطوبت داخل پمپ کتر شود کیفیت رنگ بهتر می شود. برای تشخیص این موضوع و هم برای جلوگیری از ایجاد این موضوع روش هایی وجود دارد.

 

زیر سازی رنگ و استفاده از آستر

جنس رنگ به صورتی است که خوب به قطعات پلاستیکی نمی چسبد و بعد از مدتی و یا بر اثر عوامل خارجی از روی قطعه کنده می شود. خصوصا سطح صیقلی قطعات پلاستیکی ساخته شده از جنس ABS. از طرفی هم نمی تواند به صورت یکدست روی پلاستیک بنشیند و پوششی زیبا ایجاد کند خصوصا اگر رنگ مخالف رنگ خام قطعه ی مصرفی باشد مثلا رنگ سفید را می خواهیم بر روی قطعه ی پلاستیکی مشکی بپاشیم. رنگ در جاهایی که لایه ای نازک می شود ، رنگ زیرین خود را نیز نمایش می دهد که این موضوع باعث می شود کیفیت رنگکاری بسیار پایین بیاید.

استفاده از آستر و زیرسازی برای آمادگی قطعه ، نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی رنگکاری ایفا می کند. از طرفی هم آستر باعث ایجاد مقاومت و چسبندگی بسیار خوب رنگ بر روی قطعه پلاستیکی میشود. شاید بتوان زیرسازی و آستر را مهمترین شاخصه کیفیت رنگ در نظر گرفت.

شرکت نسیم پلاستیک آریا NPA.co سعی کرده است تمامی موارد مرتبط با کیفیت جلو پنجره سمند را رعایت کند و محصولی با کیفیت را روانه بازار نماید. برای اطلاع از شرایط فروش با این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۳۸۸۸۱۲۳